Zdrowa żywność tańsza od paczkowanej. Jamie Oliver uczy oszczędzania na żywności

6 Komentarzy
4 Zdjęcia
Piątek, 30-08-2013

Jemy niezdrowo, bo myślimy, że tak taniej - tak podsumować można nawyki żywieniowe Brytyjczyków i często także nas samych, zaglądających w sklepie do lodówek z mrożonkami i gotowymi daniami. Kres postanowił położyć temu Jamie Oliver, który przygotował kolejny program kulinarny, tym razem zatytułowany "Jamie's Money Saving Meals".

Traktowanie zdrowej żywności jako rzeczy zarezerwowanej dla bogaczy to tylko tłumaczenie własnego lenistwa i niewiedzy. Do takiego wniosku można dojść po słowach Jamiego Olivera, który dość ostro skrytykował swoich rodaków. Czy żyjemy w błędnym przekonaniu, że na paczkowanym jedzeniu oszczędzamy czy może nie potrafimy już gotować?

Oszczędności na talerzu

Pilnowanie domowego budżetu potrafi spędzić sen z powiek. Comiesięczne rachunki, czynsz, często także raty kredytu, a do tego bieżące wydatki. Gdzie tu znaleźć oszczędności? Wielu odpowiedziałoby: w jedzeniu. I słusznie. Kłopot w tym, że wiemy na czym oszczędzać, ale nie mamy pojęcia jak. Efekt? Zamiast zdrowo się odżywiać, trujemy się gotowymi daniami. Te jednak są droższe niż samodzielne przygotowywanie posiłków.

Jak stwierdził ostatnio Jamie Oliver, Brytyjczycy tracą mnóstwo pieniędzy na gotowe jedzenie. Na podstawie własnych obserwacji uznał, że jedzeniem ze słoików żywią się głównie biedniejsze rodziny. Co ciekawe, nie brakuje im środków na drogi telewizor, który do życia jest im raczej zbędny. Ważniejsze wydaje się przecież zdrowie, które raczej zaniedbuje się, bazując na gotowych daniach.

Gotowe potrawy, zdaniem brytyjskiego kucharza, są niezdrowe i niesmaczne. Do tego kosztują więcej niż produkty, z których można przyrządzić coś samemu. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by uznać, że często goszczą one na stołach także u nas, nad Wisłą.

Wygodnictwo czy brak umiejętności?

Jamiemu Oliverowi zarzucono brak zrozumienia. Nie musi borykać się z brakiem pieniędzy, a więc nie ma pojęcia, dlaczego Brytyjczycy kupują gotowe dania. Ten za wzór podaje Hiszpanów i Włochów, którzy z niczego potrafią przygotować coś pysznego. Wygląda na to, że amatorom mrożonek brakuje po prostu chęci lub umiejętności (lub jednego i drugiego). Dla własnej wygody wolą użyć mikrofalówki i podgrzać coś kupionego w markecie.

Kucharz już jakiś czas temu zauważył, że problem tkwi nie tylko w wygodzie. Dzieci nie uczą się dziś gotowania, ani w szkole, ani od rodziców czy dziadków. Właściwie często nie potrafią gotować nawet ich rodzice. Skutkiem tych braków jest epidemia otyłości. Ta dotyka kraje rozwinięte, w których dominują fast-foody i supermarkety. Lokalni dostawcy żywności znacznie więcej do powiedzenia mieli 30 lat temu, dziś utożsamiani są ze zdrową, ale drogą żywnością.

Nie stać mnie na zdrowe odżywianie - wmawiają sobie ludzie, którzy z uporem maniaka zakupy robią tylko i wyłącznie w dyskontach. Tam wybierają najtańsze dania, przekonani, że w ten sposób oszczędzają. W rachunkach nie uwzględnili jednak cen za odrobinę mięsa i warzyw, które w połączeniu dałyby smaczny, zdrowy i tani posiłek. Nie pomyśleli także o kosztach ewentualnego leczenia. Jedzenie byle czego kończy się nie tylko niestrawnościami, ale także otyłością czy problemami skórnymi.

Jamie Oliver nauczy oszczędzania

Jamie Oliver, który jesienią będzie konsumentów uczyć oszczędzania na żywności, to najbardziej znany ze wszystkich brytyjskich szefów kuchni. Prowadzi programy kulinarne i wydaje książki, jest też właścicielem restauracji, propagującym idee zdrowego odżywiania. Jego przepisem na sukces są dania z ekologicznych produktów i kreatywne podejście do gotowania.

Mistrz gotowania aktywnie walczy również o promowanie wśród Brytyjczyków zdrowych nawyków żywieniowych. Jednym z tego przejawów jest właśnie program "Jamie's Money Saving Meals" przekonujący do samodzielnego przygotowywania posiłków. Czy i tym razem osiągnie sukces? To się okaże. Pewne jest, że taka edukacja przydałaby się również naszym rodakom.

MM

Zdrowa żywność tańsza od paczkowanej. Jamie Oliver uczy oszczędzania na żywności

Jamie Oliver planuje przekonać Brytyjczyków do samodzielnego przygotowywania posiłków

 • Zdrowa żywność tańsza od paczkowanej. Jamie Oliver uczy oszczędzania na żywności
 • Zdrowa żywność tańsza od paczkowanej. Jamie Oliver uczy oszczędzania na żywności
 • Zdrowa żywność tańsza od paczkowanej. Jamie Oliver uczy oszczędzania na żywności
 • Zdrowa żywność tańsza od paczkowanej. Jamie Oliver uczy oszczędzania na żywności
 • Pt., 30-08-2013 Gość
  ja sama przyrządzam a i tak na nic nie starcza po opłaceniu r-ków (((((((((
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 30-08-2013 Gość
  Ja odzywiam sie bardzo zdrowo, wole wydać pieniądze na jedzenie, niż w przyszłości na lekarzy. Na zdrowe jedzenie nie powinno się żałować pieniędzy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 31-08-2013 Gość
  Jamie Oliver jest dość tęgi - czyli jedzonko "domowe" też tuczy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 01-09-2013 Gość
  To oczywiste, że sporo ludzi zupełnie opatrzenie rozumie termin (którego zresztą nie lubię) "oszczędzanie na jedzeniu". Dla mnie oznacza ono skreślenie z listy zakupów drogich słodyczy, napojów gazowanych, soków, dań gotowych, kiepskich wędlin (właściwie niemal wszystkich - piekę mięso, pieczeń rzymską, pasztet itp.), twarogowych serków smakowych itp. Korzyść dla zdrowia, korzyść dla urody i portfela. Słuszna jest zasada wyrażona już w Mądrościach Syracha - kto oszczędza (w niewłaściwy sposób) na sobie dla innych (tu - lekarzy) oszczędza.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 09-09-2013 Gość
  Jamie Oliver ma na pienku z gotowymi daniami odkad sie okazalo, ze przepisy jego i innych telewizyjnych kucharzy zawieraja przecietnie wiecej tluszczu, wiecej kalorii i sa mniej zdrowe niz gotowe dania

  http://www.nhs.uk/news/2012/12D…
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 13-09-2013 Mr. X
  Zupa-krem z jarmużu, którą robiłem ostatnio to koszt ok. 8 PLN, a nawet mniej i na jakieś 6 sporych porcji.
  Odpowiedz Zgłoś