Licytacja portretu Heleny Białynickiej – Biruli autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza

6 Komentarzy
1 Zdjęcie
Środa, 25-06-2008

Licytacja portretu Heleny Białynickiej – Biruli autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza 26 czerwca Dom Aukcyjny Desa Unicum na licytację wystawi portret Heleny Białynickiej – Biruli autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pisarz, filozof, fotograf, malarz i jeden z najbardziej interesujących portrecistów stworzył tysiące podobizn. Wizerunki do dzisiaj mocno intrygują, bo jak twierdzili modele, Witkacy jak nikt inny umiał portretować losy ludzi, którzy mu pozowali.

W Firmie Portretowej Witkiewicza pojawiali się wszyscy, a posiadanie portretu jego autorstwa było swojego rodzaju modą. Witkacy dzielił swoje obrazy na typy: od tych najbardziej „wylizanych”, po te zupełnie abstrakcyjne, powstające niekiedy pod wpływem używek. Na cenę i rodzaj obrazu często miały wpływ relacje między artystą a klientem. Helena Białynicka – Birula należała do grona bliskich przyjaciół Witkacego i portretowana był kilkakrotnie. Licytowany obraz datowany jest na rok 1930 i wykonany został pastelami na papierze.

Cena wywoławcza: 35 000 zł

Numer obiektu w katalogu: 037

Aukcja odbędzie się 26 czerwca o godzinie 19 w warszawskim Domu Aukcyjnym Desa Unicum na ulicy Marszałkowskiej 34/50.

http://www.desa.pl

AW

 • Śr., 25-06-2008 gość
  o kurde. zawsze chcialam miec witkacego...
  sporo kasy stasiu...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-06-2008 gość
  Witkacy byl biedakiem, ciagle mial klopoty z kasa (i zebami), a teraz jego praca jako oferta miedzy telefonem Diora a pobytem w spa.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-06-2008 gość
  troche diaboliczne :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-06-2008 gość
  witkacy ehhh czysta forma, teatr, zakopane, pejotl i wszelkie jego neologizmy, warte kazdych pieniedzy...poczekajcie jeszcze 2 lata- to sobie doskladam na witkacego:)
  z gory gratuluje osobie ktora wejdzie w posiadanie tego portretu!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 11-07-2008 gość
  a ja nazywam sie Białynicki-bieulo i to jakaś rodzina jest
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 11-07-2008 gość
  sprostonwanie do tego co napisłem białynicki-birulo nasze nazwisko przekżtaucało sie z z białynicki-biruta (to pierwotnie),bialynicki-birula ,na b-birulo
  Odpowiedz Zgłoś