Kolejna rasistowska sesja

28 Komentarzy
6 Zdjęć
Poniedziałek, 22-04-2013

Temat rasizmu wraca do mody jak bumerang. Mimo zapewnień, przeprosin, trudnej dyskusji, która wielokrotnie toczyła się na łamach międzynarodowych mediów, branża mody konsekwentnie popełnia te same błędy i wygląda na to, że nie planuje się na nich uczyć.

Po głośnej sesji opublikowanej w marcowym Numero, zarzutach i ciężkich oskarżeniach jakie posypały się na redakcję magazynu, kontrowersje wywołał holenderski Vogue. Pomysł bardzo podobny, to samo oburzenie i głośne oskarżenia. 

W majowym numerze opublikowana została sesja zatytułowana „Heritage Heroes”. Chodziło o pokazanie kolekcji w nawiązaniu do inspiracji, dzięki którym powstała. I tak do zdjęcia dedykowanego marce Louis Vuitton zaangażowano białą modelkę, której twarz pomalowano na czarno, a na głowę nałożono perukę. Wszystko dlatego, że Marc Jacobs, główny projektant paryskiego domu mody, pracując nad kolekcją interesował się symbolicznymi motywami etnicznymi. Autorzy sesji nie uznali za zasadne zdecydować się na modelkę o ciemnym kolorze skóry, woli przemalować białą twarz. 

Po raz kolejny dobitnie potwierdzono wyższość białych modelek nad tymi o innym kolorze skóry, a różnorodność i równość rasowa, którą branża mody się szczyci, okazały się mitem. Statystyki są porażające. Gdy w 2010 roku Halle Berry pojawiła się na wrześniowym, najważniejszym w roku numerze amerykańskiego Vogue’a branża wyjątkowo się ekscytowała. Biorąc pod uwagę, że Berry była drugą ciemnoskórą modelką na okładce magazynu w ciągu 20 lat, trudno się dziwić. 

W 120-letniej historii amerykańskiego Vogue’a jest jedynie kilkanaście okładek przedstawiających inną niż biała modelkę. To ułamek, który doskonale charakteryzuje branżę. Białe modelki na pierwszej stronie magazynu to norma. Każdy inny kolor skóry traktowany jest jak atrakcja i głośno komentowana ciekawostka. Jedna rasa jest również normą na największych tygodniach mody. Na ostatnich pokazach w Nowych Jorku 83 procent modelek było białych. Na wielu istotnych pokazach nie pojawiła się ani jedna modelka z kolorem skóry innym niż biały. 

O czarnych modelkach mówi się, że nie wpisują się w ideał piękna, a naczelne i producenci sesji po ciuchu przyznają się do faworyzowania białych dziewczyn. I choć angażowanie białej modelki do sesji przedstawiającej ciemnoskórą kobietę wydaje się być absurdem, zdarza się nie po raz pierwszy. Przyglądając się statystykom i częstotliwości tego typu pomysłów, można podejrzewać, że również nie po raz ostatni.  

AW

Kolejna rasistowska sesja

Niderlandzki Vogue białą modelkę maluje na czarno

 • Kolejna rasistowska sesja
 • Kolejna rasistowska sesja
 • Kolejna rasistowska sesja
 • Kolejna rasistowska sesja
 • Kolejna rasistowska sesja
 • Kolejna rasistowska sesja
 • Pn., 22-04-2013 Goeste3
  Ich ubrania, ich zdjęcia, ich sprawa... Za dużo czarnych w muzyce, filmie i polityce... A w ogóle to np. w teledyskach Byeonce czy Kelly Rolland są PRZEDEWSZYSTKIM czarni tancerze i tancerki.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 22-04-2013 Anty
  Bzdura... wszędzie wszyscy się doszukują rasizmu w dzisiejszych czasach... ale to że czarni nienawidzą białych to już nikogo nie obchodzi??
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 22-04-2013 Gość
  dokładnie. przecież to wydanie Amerykańskie a nie Kenijskie. Na tygodniu mody w Kapsztadzie zapewne jest więcej czarnoskórych modelek niż na Tokijskim...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 22-04-2013 Gość
  Jaki rasizm? To że biała dziewczyna nie może miec twarzy pomalowanej na czarno to jest rasizm zakrawający o paranoje już.
  A co do statystyk: białe dziewczyny sa po prostu ładniejsze.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 22-04-2013 Marcu
  stop wszechobe obecnej i niepochamowanej tolerancji wszystkich i wszystkiego, ludzie ogarnijcie sie wreszcie, bo za 10 -15 lat nie poznacie tego swiata
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 23-04-2013 tolerancyjna
  Bez przesady
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 23-04-2013 Chii
  Niedługo zabronią nam wypiekać ciasta murzynek i grać w Czarnego Piotrusia. Bo jakaś ciemnoskóra osoba może z tego powodu doznać niewyobrażalnych cierpień psychicznych.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 23-04-2013 Misió
  Chyba nie wątpicie w wyższość białych modelek nad czarnymi :D Dość dyktatu poprawności politycznej! Nie chodzi wcale o żadne obrażanie czarnych, tylko o fakt, że projektanci mieli czelność zatrudnić białe modelki, zamiast czarnych! Etniczne wątki pojawiające się w kolekcji były tylko pretekstem. Podobne, rasistowskie incydenty, tyle że prawdziwy rasizm XXI wieku jest skierowany przeciw białym, zdarzają się co chwila (by przypomnieć protesty mniejszości etnicznych we Francji, po wybraniu białej miss tego kraju).
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 23-04-2013 mohamed
  L'histoire oubliée des Blancs réduits en esclavage.dla kturze znajen Jenzik Fransusky prosze czetasz tego historia w Google przekromi nawet z pomoc Polasce nie znalalizmy po Polsku
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 23-04-2013 Gość
  rasizm???jejku to już nawet buzi sobie poimalować nie wolno... na niebiesko trzeba było pomalować dziewczyny ale smerfy rasizmu może nie zarzucą nikomu :P
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3