W szkole jak w biurowcu. Budynek za 80 mln funtów

6 Komentarzy
8 Zdjęć
Niedziela, 04-11-2012

Londyn wyznacza trendy w edukacji. Spośród europejskich szkół to londyńskie święcą triumfy w rankingach. Wysoka jakość kształcenia i renoma nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na ich popularność. Duże znaczenie ma także baza dydaktyczna. Przykład? Inwestycja 80 mln funtów w nowy budynek Holland Park School.

Projekt robi wrażenie, prace już trwają. Wygląda na to, że Londyn zyska budynek dydaktyczny do złudzenia przypominający park biznesowy. Pierwsze, co przychodzi więc na myśl, to pytanie nie o wartość edukacyjną, lecz o to, czy szkoły wyglądające jak biurowce mają przystosować młodych do życia w korporacyjnej rzeczywistości.

Holland Park stara się o nadanie statusu akademii. To jeden z powodów, by na budowie nowej siedziby nie oszczędzać. Powstaje więc sześciokondygnacyjny budynek z falującymi miedzianymi elementami na elewacji. Do tego ostatnio modna w architekturze wnętrz kliniczna biel oraz przeszklone ściany holu.

Trzeba przyznać, że to idealna koncepcja nadzoru uczniów. Ci mają w szkole czuć się bezpiecznie, a uniemożliwianiu zastraszania kolegów z korytarza mają służyć nie tylko otwarte przestrzenie, np. w bibliotece, ale i toalety wspólne dla uczniów obu płci, na dodatek pozbawione drzwi (nie dotyczy to oczywiście samych kabin).

Taka wizja edukacji wygląda naprawdę korporacyjnie. Ale takie właśnie było założenie: dać uczniom poczucie obecności nie w szkole, a prędzej centrali dużej firmy. W końcu pewne wartości, jak bywanie w odpowiednich miejscach, dzieciom trzeba wpajać od małego. Wie o tym doskonale Suri Cruise, która od września uczy się w ekskluzywnej nowojorskiej szkole Avenues.

www.hollandparkschool.co.uk/

 • Niedz., 04-11-2012 bedki
  Uczestniczące w wyscigu szczurów dzieciaki beda miały gdzie ganiać , jeśli jeszcze wiedzą na czym to polega
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 04-11-2012 Gość
  bedki (Niedz., 04-11-2012) napisał:

  Uczestniczące w wyscigu szczurów dzieciaki beda miały gdzie ganiać , jeśli jeszcze wiedzą na czym to polega  W samo sedno...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 05-11-2012 zuzia
  Moze jednak bym chciała chodzic do takiej budy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 05-11-2012 BDD
  bedki (Niedz., 04-11-2012) napisał:

  Uczestniczące w wyscigu szczurów dzieciaki beda miały gdzie ganiać , jeśli jeszcze wiedzą na czym to polega

  Te dzieciaki beda robic wokol Ciebie kolka zarowno intelektualnie jak i finansowo. A Ty sie dalej pocieszaj i dorabiaj teorie, ktore sprawia ze sie lepiej poczujesz. Bo przeciez to jest oczywiste, ze dobra szkola przystosowana do wyzwan wspolczesnego swiata, w tym rowniez pracy w korporacji produkuje nieszczesliwych frustratow ktorzy tylko mysla o samobojstwie. Ty za to jestes wolny i szczesliwy bo chodziles do przecietnej, starej i brzydkiej szkoly... Smieszny jestes!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 05-11-2012 Gość
  BDD (Pn., 05-11-2012) napisał:

  bedki (Niedz., 04-11-2012) napisał:

  Uczestniczące w wyscigu szczurów dzieciaki beda miały gdzie ganiać , jeśli jeszcze wiedzą na czym to polega

  Te dzieciaki beda robic wokol Ciebie kolka zarowno intelektualnie jak i finansowo. A Ty sie dalej pocieszaj i dorabiaj teorie, ktore sprawia ze sie lepiej poczujesz. Bo przeciez to jest oczywiste, ze dobra szkola przystosowana do wyzwan wspolczesnego swiata, w tym rowniez pracy w korporacji produkuje nieszczesliwych frustratow ktorzy tylko mysla o samobojstwie. Ty za to jestes wolny i szczesliwy bo chodziles do przecietnej, starej i brzydkiej szkoly... Smieszny jestes!  Uważam dokładnie tak samo. To ze szkoła jest na bardz wysokim poziomie nie znaczy od razu ze zle oddziałuje na dzieci
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 06-11-2012 pseudo
  Politechnika w Atenach powstała dużo wcześniej a wygląda podobnie
  Odpowiedz Zgłoś