Trend: ekologiczne wina z beczki

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Poniedziałek, 10-09-2012

Idea zrównoważonego rozwoju zadomowiła się w branży winiarskiej. Restauratorzy, ostatnio także z USA, butelki z winem zastępują beczkami. Efekt? Duże oszczędności dla restauracji i wiele korzyści dla środowiska. Zadowoleni z mody na ekologiczne wina są także konsumenci: produkty wytwarzane i przechowywane w zgodzie z naturą są wyjątkowo trendy.

Wina z beczki są ekologiczne dzięki mniejszej wadze do przetransportowania, co obniża emisję dwutlenku węgla. Za tym kryją się też mniejsze wyczerpanie gleby i zanieczyszczenie wody, czyli czynniki ważne dla właścicieli winnic, przykazujących swój dobytek z pokolenia na pokolenie.

Dla restauracji ta ekologia jest równa ekonomii, bo wino z butelki po wyciągnięciu korka szybko nadaje się do wylania, natomiast z beczki - jest świeże przez długi czas. Szacuje się, że restauracje z powodu marnotrawstwa wina z butelki tracą około 25 proc. zysku.

Czy beczki z winem trafią także do polskich domów? Ich pojemność jest ogromna, pod względem zawartości równa średnio 26 butelkom. Przechowywanie trunku w drewnianej beczce ma jednak dużą zaletę: zapewnia świeżość na okres około jednego roku, choć niektórzy producenci przekonują, że wino jest świeże aż do ostatniej kropli.

Wina w beczce trafiają głównie do restauracji i firm cateringowych, ale część producentów oferuje je także klientom indywidualnym. W Polsce taką dystrybucją zajmuje się m.in. firma Dolium Vini z Boniowic. Coraz łatwiej też o wina ekologiczne pochodzące z winnic, gdzie praktykuje się uprawę organiczną.

Wina ekologiczne:

Wino czerwone Coyam (Vinedos Organicos Emiliana), butelka w cenie 100 zł, dostępne TU
Wino białe wytrawne morawskie Muskat, butelka w cenie 45 zł, dostępne TU
Wino czerwone wytrawne Piemonte Grignolino D.O.C., butelka w cenie 57 zł, dostępne TU
Wino białe wytrawne hiszpańskie Petit Albet Blanc, butelka w cenie 40 zł, dostępne TU
Wino białe Finca Enguera Blanco, butelka w cenie 32 zł, dostępne TU

MM