Top 10: wakacje z duchami, czyli opuszczone miasta

5 Komentarzy
80 Zdjęć
Poniedziałek, 16-07-2012

Ciche ulice, opuszczone budynki i całe miasteczka, dziwne historie, nieprawdopodobne zbiegi okoliczności... Miasta, gdzie nikt już nie mieszka, ale mimo to nie zniknęły z mapy. Ci, którzy mają stalowe nerwy i lubią czuć dreszczyk emocji, powinni wybrać się do miejsc, o których mówi się, że nawiedzają je duchy. Wakacje z duchami zamiast relaksu w spa i wylegiwania się na plaży na pewno nie będą nudne. Oto 10 propozycji wybranych z książki wydanej przez National Geographic ''Secret Journeys of a Lifetime''.

 

1. St. Elmo, Kolorado / www.st-elmo-colorado.com, www.colorado.com

Kiedyś było tu dynamicznie rozwijające się miasteczko górnicze i szlak handlowy obok linii kolejowej przecinające Kolorado. Kiedy w 1922 roku kolej zamknięto St. Elmo zaczęło padać a ludzie wyjeżdżać. Wiele budynków, w tym sklepy, domy, kościoły, pozostawiono w nienaruszonym stanie razem z wyposażeniem i całym dobytkiem mieszkańców.

 

2. Chaco Canyon, Nowy Meksyk / http://www.nps.gov/chcu/home.htm

Cywilizacja kwitła tu od 800 do 1100 roku . W tym okresie kanion był centrum religijnym, ośrodkiem handlowym i działań obywatelskich. Tubylcy zbudowali skupiska mieszkalne służące także do obrzędów zwane kivas. Niektóre zachowały się do dziś.

 

3. Bodie, California / www.parks.ca.gov

W 1879 Bodie było ruchliwym miasteczkiem, gdzie wydobywano złoto. W ciągu dekady kopalnie   wyczerpały złoża i 8,5 tys. osób systematycznie opuścili teren w poszukiwaniu innego domu.   Porzucili ponad 150 budynków.

4. Humberstone i Santa Laura, pustynia Atakama, Chile / www.chilecontact.com
Znajdowały się tu kopalnie saletry. Te dwa miasta w północnym Chile zostały porzucone w 1958 roku. Zachował się m.in. budynek teatru z całą widownią, hotel, sklepy.

5. Bhangarh, Rajasthan, Indie / www.rajasthantourism.gov.in

Kiedy Bhangarh, lokalna stolica w północno-zachodnich Indiach, została podbita przez Jaipur w 1720 roku miasto szybko opustoszało. Pochodzące z XVII wieku i lat wcześniejszych ruiny, w tym świątynie, pawilony i fort, są podobno nawiedzane przez duchy.

 

6. Kayaköy, Anatolia, Turcja / www.gofethiye.com

Po zakończeniu wojny grecko-tureckiej w1923 roku, około miliona Greków mieszkających w Turcji zostało repatriowanych z Kayaköy. Grecka miejscowości  z dwutysięczną populacją wyludniła się. Zostało tam około setki zniszczonych domów i kościołów.

 

7. Pyramiden, Svalbard, Norwegia /  www.svalbard.net

Słynące z górnictwa miasto należało od 1927 roku do ZSRR. Była to radziecka osada z barakami dla robotników, centrum sportowym i popiersiem Lenina. Złoża się wyczerpały i mieszkańcy stąd uciekli  w 1998 roku.

8. Herculaneum, Naples, Włochy / www.travelplan.it

Latem 79 roku nastąpiła erupcja Wezuwiusza, z którego lawa i popiół zniszczyły romańskie kurort. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto prywatne wille, sklepy, łaźnie.

9. Belchite, Zaragoza Province, Hiszpania / www.aragonguide.com

Belchite było miejscem szczególnie brutalnej bitwy podczas hiszpańskiej wojny domowej. Zajęte przez siły generała Franco w 1937 roku zaatakowała je Armia Republikańska.  W  wyniku oblężenia zostało prawie w całości zniszczone.

10. Kolmanskop, Namibia / www.encounter.co.za

Położone wśród pustynnych wydm Kolmanskop zbudowane było dla pracowników domów z pobliskiej kopalni diamentów. Miasto zostało opuszczone w 1950 roku i od tego czasu niszczeje, zasypywane pustynnym piaskiem.

EM

 • Pn., 16-07-2012 Tura
  Na całym swiecie to samo się dzieje. patrz miasteczka w naszym kraju.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 16-07-2012 Gość
  Wakacje w tych miejscach nie nie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 16-07-2012 wojt
  czas robi swoje moze kiedys będa mialy rangę miejsc starożytnych
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 17-07-2012 Gość
  wreszcie czadowy artykuł ;))
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-07-2012 Pttk
  Dreszczyk emocji nie minie napewno długo w sumie to interesujące.
  Odpowiedz Zgłoś