Przewodnik po stylach wnętrzarskich: minimalizm

11 Komentarzy
26 Zdjęć
Czwartek, 23-08-2012

Minimalizm jest jak wyzwanie dla wyobraźni i poczucia komfortu. Wymaga dyscypliny, nie toleruje ustępstw, ale za to bazuje na ponadczasowej estetyce, porządku oraz harmonii. Korzeniami sięga do modernizmu, jednak sprawnie łączy nowoczesność i tradycję. Zazwyczaj występuje w  surowych, industrialnych wnętrzach. Coraz częściej oswaja się pozorny chłód przez akcenty kolorystyczne lub dodatki, które ożywiają przestrzeń.

Samo sedno stylu zawiera się stwierdzeniu ''less is more''. Autorem tych słów jest architekt Ludwig Mies van der Rohe uznawany za ojca minimalizmu. Cała koncepcja opiera się na prostocie i logicznym uporządkowaniu wnętrza. Na pierwszym miejscu jest funkcja obiektu, budynku, przedmiotu. To ona narzuca rodzaj materiału, wykończenie, a co najważniejsze także i formę. Wszystkie zbędne elementy, dodatki czy dekoracje są zbędne. Minimalizm stał się popularny w latach 60 i 70 XX wieku, występując wtedy jako przeciwwaga dla ekspresjonizmu.

Jakie jest minimalistyczne wnętrze? Zdyscyplinowane, nowoczesne, otwarte na sztukę i design. Proporcje są wyważone, kolory monochromatyczne, formy proste, oszczędne, eksponujące pomieszczenie. Meble mają często geometryczne kształty, tkaniny gładkie faktury, światło wpada przez duże okna. Aby uzyskać większą przestrzeń łączy się pokoje np. salon z kuchnią albo sypialnię z łazienką.

Minimalizm nie toleruje dekoracji wprowadzających chaos ani zbędnych przedmiotów czy inwazyjnych barw. Nie oznacza to, że zupełnie dyskredytuje kolor. Przeciwnie, akceptuje go, ale w formie pojedynczych mocnych akcentów, np. czerwonego dywanu, zielonej misy na owoce, różowej doniczki czy pomarańczowego świecznika.

EM

 • Czw., 23-08-2012 koko
  BArdzo podobają mi się takie wnętrza, chociaż troche surowe. i mało ciepła mają.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 23-08-2012 Gość
  Mam mieszkanie w takim stylu i bardzo je lubię. Minimalizm stanowi świetną neutralną bazę, dobrze dobrane dodatki ( kolory, faktury) z łatwością " ocieplają" wnętrza.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 23-08-2012 Gość
  czy po ociepleniu wnętrza dodatkami, wnętrze wyczerpuje koncepcję minimalizmu? gdzie głównym działaniem jest odejmowanie, stanowiące przeciwność dodawania
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 23-08-2012 Gość
  Gość (Czw., 23-08-2012) napisał:

  czy po ociepleniu wnętrza dodatkami, wnętrze wyczerpuje koncepcję minimalizmu? gdzie głównym działaniem jest odejmowanie, stanowiące przeciwność dodawania  Jeśli chodzi o interpretację koncepcji to na pewno masz rację jednak mieszkanie ma byc dla ludzi i chyba nie ma sensu być tu fundamentalistą. Mam na myśli dodatki typu dekoracja łóżka prezentowana na jednej z fotografii, czy poduszki na kanapach albo monochromatyczny dywan z dłuższym włosem. Prosto i z umiarem.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 24-08-2012 gość
  nie podobają mi się te kontrasty biel-czerń, ale zestawy biel-szarość-drewno są cudowne! bardzo chciałabym kiedyś urządzić sobie mieszkanie w takim stylu, ale musiałabym mieć dużo pieniędzy, żeby wykończyć je perfekcyjnie. te desingerskie meble, krzesła są przepiękne
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 24-08-2012 Gość
  masz na myśli te kible z ostatniego zdjęcia ? minimalny skandynawski styl dla mnie rodem z ikeii, nic luksusowego. Przeciętność.
  gość (Pt., 24-08-2012) napisał:

  nie podobają mi się te kontrasty biel-czerń, ale zestawy biel-szarość-drewno są cudowne! bardzo chciałabym kiedyś urządzić sobie mieszkanie w takim stylu, ale musiałabym mieć dużo pieniędzy, żeby wykończyć je perfekcyjnie. te desingerskie meble, krzesła są przepiękne

  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 24-08-2012 Gość
  Gość (Pt., 24-08-2012) napisał:

  masz na myśli te kible z ostatniego zdjęcia ? minimalny skandynawski styl dla mnie rodem z ikeii, nic luksusowego. Przeciętność.  Dla jednych Verner Panton to Ikea i przeciętność dla innych wzór nowoczesnej klasyki...  author="gość" date="Pt., 24-08-2012"]nie podobają mi się te kontrasty biel-czerń, ale zestawy biel-szarość-drewno są cudowne! bardzo chciałabym kiedyś urządzić sobie mieszkanie w takim stylu, ale musiałabym mieć dużo pieniędzy, żeby wykończyć je perfekcyjnie. te desingerskie meble, krzesła są przepiękne

  [/author]
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 24-08-2012 gosc
  Niektore wnetrza wygladaja na statki kosmiczne gotowe do odlotu ! Pusto, nieprzytulnie ,istna IKEA !
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 25-08-2012 Gość
  Co wy ztą nagonką . Ikea wyznacza trendy.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-09-2012 Anna 47
  Minimalizm można osiągnąśc wtedy dgu ma się garderobę tam tez deska do prasowania szafy choc kiedyś Radosław Majdan zaprojektował zestaw na środek szafa i biurko funkcjon zestaw dla mężczyzny zamierzam taki swojemu 18 latkowi zrobic na wymiar deski w markecie kupic i zamkitutaj ten zestaw z szufladami i biurkiem jest super.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2