Przewodnik po stylach wnętrzarskich: minimalizm

11 Komentarzy
26 Zdjęć
Czwartek, 23-08-2012

Minimalizm jest jak wyzwanie dla wyobraźni i poczucia komfortu. Wymaga dyscypliny, nie toleruje ustępstw, ale za to bazuje na ponadczasowej estetyce, porządku oraz harmonii. Korzeniami sięga do modernizmu, jednak sprawnie łączy nowoczesność i tradycję. Zazwyczaj występuje w  surowych, industrialnych wnętrzach. Coraz częściej oswaja się pozorny chłód przez akcenty kolorystyczne lub dodatki, które ożywiają przestrzeń.

Samo sedno stylu zawiera się stwierdzeniu ''less is more''. Autorem tych słów jest architekt Ludwig Mies van der Rohe uznawany za ojca minimalizmu. Cała koncepcja opiera się na prostocie i logicznym uporządkowaniu wnętrza. Na pierwszym miejscu jest funkcja obiektu, budynku, przedmiotu. To ona narzuca rodzaj materiału, wykończenie, a co najważniejsze także i formę. Wszystkie zbędne elementy, dodatki czy dekoracje są zbędne. Minimalizm stał się popularny w latach 60 i 70 XX wieku, występując wtedy jako przeciwwaga dla ekspresjonizmu.

Jakie jest minimalistyczne wnętrze? Zdyscyplinowane, nowoczesne, otwarte na sztukę i design. Proporcje są wyważone, kolory monochromatyczne, formy proste, oszczędne, eksponujące pomieszczenie. Meble mają często geometryczne kształty, tkaniny gładkie faktury, światło wpada przez duże okna. Aby uzyskać większą przestrzeń łączy się pokoje np. salon z kuchnią albo sypialnię z łazienką.

Minimalizm nie toleruje dekoracji wprowadzających chaos ani zbędnych przedmiotów czy inwazyjnych barw. Nie oznacza to, że zupełnie dyskredytuje kolor. Przeciwnie, akceptuje go, ale w formie pojedynczych mocnych akcentów, np. czerwonego dywanu, zielonej misy na owoce, różowej doniczki czy pomarańczowego świecznika.

EM

  • Wt., 18-09-2012 Gość
    Minimalizm jest perfekcja pod waeunkiem, ze uzyto najwyzszej jakosci materialow tak jak np.Rolf Benz, a porownywanie z Ikea wypada tak samo jak Prada - Zara
    Odpowiedz Zgłoś
1 2