Luksusowe marki pojawią się w Libii i Iraku?

2 Komentarze
4 Zdjęcia
Piątek, 24-05-2013

Nie od dzisiaj wiadomo, że szansą na rozwój są dla luksusowych marek rynki wschodzące. Już w minionym roku zapowiedziano, że w najbliższych latach będziemy świadkami wielu zawirowań na światowej mapie zamożności . Milionerów najszybciej przybywać będzie w Brazylii. Bogacić będą się też Malezyjczycy, Indonezyjczycy i Chińczycy.

Zdaniem Florence Eid, założycielki i głównego ekonomisty Arabia Monitor, o uwagę marek luksusowych na równi z Chinami i Brazylią zabiegać będą Libia i Irak. O dużym prawdopodobieństwie pojawienia się tych państw na mapie globalnego rynku dóbr luksusowych poinformował kilka dni temu „The Independent”.

Nowa klasa średnia tworzy się zarówno w krajach Bliskiego Wschodu, jak i w Afryce. Przyczyniają się do tego rosnące ceny ropy naftowej oraz postępująca liberalizacja. Sprawiają one, że otwierają się kolejne rynki. Jak sugeruje Florence Eid, luksusowe marki źródeł wzrostu sprzedaży mogą poszukiwać nie tylko we wspomnianych wcześniej Libii i Iraku, ale także w Nigerii, Algierii i Mozambiku.

Skąd zainteresowanie krajami arabskimi i afrykańskimi? Pochodzący z nich konsumenci mają coraz większe wymagania. Na rosnące oczekiwania wpłynęła choćby Arabska Wiosna, która bezpośrednio przyczyniła się do wzrostu klasy średniej. Inaczej zaczynają postępować także najbogatsi konsumenci, którzy, jak mówi Florence Eid, wpływy z eksportu inwestują na miejscu, zamiast odkładać je jedynie w szwajcarskich bankach (czytaj też: Szwajcarskie banki, upadająca legenda)

Managerów luksusowych marek do przyjrzenia się krajom arabskim i afrykańskim skłania też spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach. Wciąż pozostaje jednak wiele wątpliwości. W państwach, w których prowadzone są jakiekolwiek działania wojenne, nie ma co liczyć choćby na napływ turystów, zainteresowanych zakupami w luksusowych butikach.

Przypomnijmy, że niedawno z powodu konfliktu na Półwyspie Koreańskim z Korei Północnej wycofała się sieć Kempinski. Niepokoje niestety utrudniają inwestycje i mogą zniechęcić nawet największych gigantów na rynku dóbr luksusowych.

MM

Luksusowe marki pojawią się w Libii i Iraku?

Zdaniem Florence Eid, założycielki i głównego ekonomisty Arabia Monitor, luksusowe marki pojawią się m.in. w Libii i Iraku

 • Luksusowe marki pojawią się w Libii i Iraku?
 • Luksusowe marki pojawią się w Libii i Iraku?
 • Luksusowe marki pojawią się w Libii i Iraku?
 • Luksusowe marki pojawią się w Libii i Iraku?
 • Pt., 24-05-2013 Gość
  a dlaczego nie napiszecie o markach luksusowych w polsce? Zachwycanie sie Libią i Irakiem a na Moliera 2 można kupić Valentino czy Louboutin
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 25-05-2013 Gość
  Ale mi wybór Louboutina na Moliera!!!! Pojedyncze rozmiary (36 ewentualnie 39). Chciałam kupić to nic nie mogłam wybrać, bo po prostu nie było rozmiarów. Całe szczęście, że Berlin blisko to można było wybierać do woli.
  Odpowiedz Zgłoś