Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Niedziela, 08-09-2013

Uzależnienie od internetu zbiera swoje żniwa. Japońscy nastolatkowie zmagają się z zaburzeniami snu i odżywiania. Ministerstwo edukacji zwróciło się więc do rządu z prośbą o sfinansowanie obozów odwykowych dla dzieci.

Szacuje się, że w Kraju Kwitnącej Wiśni od internetu uzależnionych jest ponad pół miliona dzieci w wieku od 12 do 18 lat. Uzależnienie to jest na tyle dużym problemem, że poświęcony zostanie mu odrębny projekt badawczy. Ten pomóc ma władzom zrozumieć dokładniejsze przyczyny nałogu oraz określić skalę problemu.

Na razie japońskie ministerstwo edukacji zdradziło, że w planach ma organizację cyfrowego detoksu dla nastolatków. Co się za nim kryje? Dzieci wysyłane będą na obóz, który pomoże im oderwać się od komputerów i mobilnych urządzeń z dostępem do internetu. Zajęcia dla nich organizowane będą w plenerze oraz budynkach użyteczności publicznej, oczywiście bez dostępu do internetu.

Alternatywą dla wirtualnej rozrywki będą dla młodzieży m.in. zabawy i gry zespołowe. Nad jej postępami czuwać będą psychoterapeuci. Efekty odwyku, jak jakiegokolwiek innego detoksu, mogą bowiem odbiegać od oczekiwanych, szkodząc samym dzieciom.

Ministerstwo edukacji chce zachęcić nastolatków do realnego kontaktu z rówieśnikami. Jak zauważa, ślęczenie przed komputerem prowadzi do bezsenności, depresji i otyłości. Młodzież zmagająca się z nałogiem ma problemy ze skupieniem się na zadaniu, co obniża jej możliwości. Efekt? Gorsze wyniki w nauce, co tak samo jak problemy zdrowotne wiąże się z kosztami dla państwa.

Przypomnijmy, że cyfrowy detoks znajduje się także w ofercie wakacyjnej luksusowych hoteli. Korzystający z niej goście uprawiają sporty wodne i ćwiczą jogę. Sam pomysł dedykowany jest m.in. pracownikom Doliny Krzemowej. Wygląda na to, że właściciele hoteli powinni podobny pakiet zaproponować także japońskim nastolatkom.

Czytaj też: najlepszy, azjatycki peeling

MM

Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie

Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie

  • Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie
  • Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie
  • Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie
  • Japońskie dzieci na cyfrowym detoksie