Emerytura to istny raj

5 Komentarzy
9 Zdjęć
Poniedziałek, 28-05-2012

System emerytalny sąsiadów ze Skandynawii działa podobnie jak nasz. To, czym różni się od polskiego jest silna motywacja do dłuższej pracy oraz gromadzenia oszczędności na przyszłość. Szwedzi są dłużej aktywni zawodowo nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dotyczy to 70 procent osób. Przez dekadę grupa pracujących w wieku 65-74 lat zwiększyła się z 9 do 12 procent, a odsetek ludzi zatrudnionych w wieku 65-66 lat wzrósł aż trzykrotnie. W Polsce natomiast tylko co trzeci z grupy wiekowej 55-64 jest chętny, by kontynuować pracę (dane nie uwzględniają przyjętej ostatnio ustawy o reformie emerytalnej).

Jeśli wymogi dotyczące stażu pracy zostaną spełnione, Szwedzi mogą przejść na emeryturę po 61 roku życia. Świadczenie będzie wtedy proporcjonalnie niższe, ale nie trzeba też rezygnować z wykonywanego zawodu. Społeczeństwo jest dobrze poinformowane o sytuacji i zasadach, na jakich mogą przejść na emeryturę. Raz w roku powołany do tego celu urząd wysyła im prognozy z wysokością stawek. Istnieje również minimalna emerytura gwarantowana przez państwo. Skorzystać z niej mogę osoby powyżej 65 lat, które nie mają wymaganego stażu zawodowego. Innym bodźcem motywującym do dłuższej pracy oraz zatrudniania seniorów jest m.in. przepis mówiący o tym, że firmy nie muszą płacić połowy składek za osoby po 55 roku życia przez maksymalnie 10 lat.

Średnia wartość polskiej emerytury to 56 proc. średniego wynagrodzenia dla mężczyzn i 42 proc. dla kobiet. Szwecja ze względu na najwyższe w Europie zarobki, może poszczycić się wynikiem 64 proc. Dlatego życie emeryta tam i u nas wygląda zupełnie inaczej.

EM

 • Pn., 28-05-2012 Gość
  a mogło być tak dobrze gdybyśmy nie pogonili Szwedów.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 28-05-2012 Gość
  Gość (Pn., 28-05-2012) napisał:

  a mogło być tak dobrze gdybyśmy nie pogonili Szwedów.


  Mądry Polak po szkodzie, jak zawsze...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 28-05-2012 Gość
  W Szewcji bylo lepiej , teraz wiekszosc szwedow do norwegii przyjezdza. Norwegia na ca;ym swiecie zarabia najlepiej!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 29-05-2012 Gość
  KAZDY BEDZIE KIEDYS STARY JAK DOBRZE PÓJDZIE
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 11-06-2012 grazia
  A czas jak rzeka płynie unosząc w przeszłośc nasze dni
  -
  Odpowiedz Zgłoś